Kanoe, Vasa muzeum, loučení

Jak tak koukám, nějak jsem si oblíbila tři slova v titulku. Ale co má člověk pořád vymýšlet. Není nad to si ulehčit práci, žejo. Zjistila jsem, že dnes píšu svůj poslední tradičně nedělní (ano, občas to nevyšlo) článek ze Stockholmu. A už na mě jde trochu depka. Mám před sebou posledních pár dnů a velký balení a loučení.

Vasa loď
Vasa loď

SnažiDSC_0360la jsem se tento poslední týden stihnout vše, co jsem si naplánovala a celkem to kupodivu vyšlo-muzeum, rozlučková párty (nečekaně gay klub :D)  a muzeum. Tak pěkně popořadě. Muzem, které mě asi nejvíce lákalo, bylo Vasa museum. Vasa je nejen jméno tehdejší vládnoucí dynastie ve Švédsku, ale také válečné lodi, která se před více než 333 lety (přesně v 10.srpna  1628) potopila uprostřed Stockholmu, když byla poprvé spuštěna na moře. V roce 1961 byla z moře vytažena a postupně opravena. Rekonstrukce trvala 4 roky a dalo by se říci, že se jedná o největší puzzle ever, protože loď je z 98% originál. No, nedovedu si představit tu náročnou a vyčerpávající práci.

Pojďme si trochu započítat. Když se Vasa loď stavěla, pracovalo na ní přes 400 lidí a to skoro 2 roky. Na palubu se mělo vejít až 450 lidí. Na délku měla 69 metrů, nesla 64 děl a celkem vážila 1 200 tun. Když byla dokončena, stala se jednou z nejmohutnějších lodí, která kdy byla postavena. Ale bohužel moc dlouho nevydržela, protože se potopila po skoro 20 minutách. Tehdy se na ní plavilo okolo 150 lidí, údajně jich zemřelo 50.

kanoe2

Vážně mě ta loď fascinovala, takže pardon, že jsem se o ní tak rozepsala. Určitě vás to děsně obohatilo. 😀 Takže teď k něčemu záživnějšímu, ale stále zůstanu u lodí. Dnes jsme se s kamarádkami vydaly na jezero v kánoích. Nemohla jsem odjet, aniž bych nevyužila příležitosti se podívat i na dno jezera (naštěstí jsme byly tak moc šikovný, že jsme se udržely nad hladinou). Škoda??….chtěla jsem si sice zaplavat v jezeře co máme za kolejí, ale nejsem asi tak odvážná jako všichni kolem. Jsem trochu nakřáplá a nerada bych se vrátila domů nemocná. Kdo by pak s váma chodil na píva?

kanoe

A když už jsme u toho alkoholu, pojďme rovnou na věc. V pátek jsem byla poprvé v gay baru. 😀 Ani nevím, jak jsme se tam dostali. Teda vím. Bylo mi řečeno, že je to fakt cool klub se super hudbou. A čoveče….nelhali. 😀 Dj hrál fakt dobrý songy a ani jsem se necítila jako v gay baru.:D Prostě úlet.

A když už jsme u toho úletu (dnes mi to navazování jde na jedničku! 😀 :D), tak se mi vybaví můj let domů. A už ste asi stokrát četli, že se mi domů nechce a že bych tu zůstala….bla bla….ale Aneto, vzpamatuj se! Musíš domů! Do reality. Jinak to prostě nejde. Nebo jde? ….

Zítra je tu národní den a ve městě se pořádá několik akcí, tak se jdeme podívat. Hlavně se těším na prohlídku královského paláce. Juch, juch! A taky na operu v mém oblíbeném Haga Parku. A večer oslava narozenin kamarádky. Takže přece jen si do toho odletu ještě něco užiju. 🙂 Dnes večer si dám ale pohov, kouknu na film a pomalu si začnu balit těch mých milion švestek.

DSC_0393

A když jsme u těch švestek 😀 tak jsem málem zapomněla na rozlučkový piknik, který jsme s holkama měly v pátek. Po strašně dlouhé době jsme se viděly skoro všechny, což bylo fakt super. Myslím, že jsem tu měla na lidi opravdu štěstí. Potkala jsem samé dobré a legrační duše a myslím, že s některými z nich si ty kontakty udržím a pokud bude čas, určitě se navštívíme. Na to se už teď těším.

DSC_0383

Když se tak ohlídnu za těmi skoro pěti měsíci, byla to nádhera! Užila jsem si tu kopec srandy, poznala skvělý lidi, navštívila krásný místa, dělala věci, který bych jinde nedělala, naučila se vařit a péct 😀 (asi největší průlom :D) a hlavně jsem více poznala samu sebe (což je podle mě asi největší plus a největší přínos mého pobytu ve Švédsku).

Doufám a pevně věřím, že se sem jednoho dne vrátím, protože Švédsko, především Stockholm, mi opravdu přirostl k srdci a bude se mi po něm hodně stýskat. Nejvíce mi bude chybět pocit, že kamkoliv jdu, jsem blízko vodě nebo parku. Bude mi chybět, že kamkoliv jdu je něco hezkého a zajímavého k vidění a focení. Bude mi chybět Kanelbullar. Bude mi chybět metro. Budou mi chybět moji lidi. Ale já se vrátím! Musím!

Pac a pusu, dobrou noc a ve čtvrtek na Kačce! 🙂

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s