Hit me baby one more time

Dny mi tu začínají splývat. Nemůžu si vzpomenout, co jsem dělala včera, natož před týdnem. Chvíli mám pocit, jako kdybych tu byla už rok. Jindy zase, že tu jsem teprve pár dní. Ještě se mi nestýskalo. Myslím tím pořádně- proud slz za doprovodu depresivních písní, pojídání nutely. To poslední dělám celkem běžně, takže… Stále čekám na to zhroucení.

DSC_0236

Líbí se mi tu. Vážně moc. A jsem  happy jak tři grepy, že jsem sebrala odvahu, podala si přihlášku a hlavně, že jsem vážně sbalila kufry a odjela.  Bylo těžký nechat všechno za sebou, ale ten pocit, když jsem seděla v letadle a nevěděla, co mě čeká, byl úžasnej. A zažívám jej skoro každý den, protože nikdy nevím, co se bude dít. Kam půjdu. Co zažiju. Koho potkám.  To je tady na tom to nejlepší. Nic není nalajnovaný. Žiju ze dne na den. Krása.

Gamla stan
Gamla stan

Ve středu jsem šly s kamarády na Karaoke Night. To bylo něco pro mě. Myslím, že píseň Hit me baby one more time, nesklidila takový úspěch ani když ho  Britney zpívala live. Chtěla jsem tu hodit video, ale pak jsem si řekla, že se mám přeci jen ráda a nebudu tu trapčit, žejo. Každopádně už jsme si našly karaoke bar, takže se nemůžu dočkat dalšího vystoupení. A přítomní v baru určitě také.

DSC_0160

O mých kuchařských dovednostech jsem již psala. Jediné, co mi chybí k dokonalosti, je to pečení. Což už je asi vyřešeno, protože jsme s kamarádkou pekly kuře. A bylo vynikající, skoro jako od maminky (ne, že bych jí před tím volala a neptala se, jak na to). No a abych na stupínku nejlepší hospodyňka postoupila ještě výš, ve středu se chystám na workshop, kde nás naučí péct Kanelbullar neboli typickou švédskou dobrůtku. Řekla bych, že je to úplně to stejný jako náš šnek v Albertě. Ale tady je to prostě něco extra…

Gamla stan
Gamla stan

Nemám ráda kafe. Respektive sem si ho nikdy neoblíbila. Pila jsem ho jen při několika málo příležitostech:  když jsem měla nějakou hodinu na ráno, když jsem byla úplně mrtvá z ranní hodiny a v neposlední řadě při praxi v Čt, když jsme točili rozhovory s respondenty a já je nechtěla urazit. Teď? Piju kafe z jednoho prostého důvodu. V obchodě zvaném Pressbyran ke kávě dostanete Kanelbullar a to vše jen za 15 SEK. No, kdo by to nekoupil? Takže piju kafe jen proto, abych si pochutnala na skořicové mňamce. A proto jdu ve středu na ten workshop, abych už nemusela kupovat kafe. Jsem to ale chytré děvče!

prochajda

Mám nové zjištění o Stockholmu. Je tady hrozné ticho. I když je to nejlidnatější část Švédska, je to klidné a tiché město. Ve srovnání například s Londýnem. Asi jsem se zamilovala. Protože ať jdu kamkoliv, všude je něco, co stojí za fotku. Ať už jsou to úzké uličky v Gamla stanu (nejstarší část Stockholmu), barevné domečky nebo jezero. Občas asi vypadám jako naši oblíbení asiatští návštěvníci na Punkevkách. Ale co už.

DSC_0131

 

Fika time :)A taky jsem si zamilovala Fika time! To je takový to jak sedím v kavárně, piju logicky horkou čokoládu a k tomu si dávám muffina a pak postuju fotky na fb, abyste věděli, jak si tu žiju a měli srovnání s tím, jak si tu budu žít na konci pobytu. To budu asi jíst hlínu nebo vzduch omaštěný větrem. Každopádně tu skvěle vaří ve zdejší „menze“ (menza to není, ale každej tu chodí na oběd, takže jo, menza). Rozhodně se nedá srovnat s tou v Brně, kde dostanete přesolenej a studenej žvanec. Každý den je na výběr ze tří jídel- maso, ryba, vegetarian. K tomu si můžete nabrat salát podle vaší chuti- něco jako švédské stoly, chleba s pomazánkou, čaj, kávu, limonádu. A pro tyto dobroty si můžete chodit neustále, až do zblbnutí. To je něco pro nás Čechy, že? Vše za 65 SEK. Nájs.

Hamu papu v menze
Hamu papu v menze

Když už je řeč o jídle, tak dnes jsem byla na obědě zadarmo. Velice zvláštní zkušenost. Prostě mám kamaráda, kterej má indického kamaráda. A ten chodí skoro každou neděli do jednoho centra, říkejme tomu indické centrum, kde vám zadarmo dají najíst. Nejedná se o žádné homeless people. V Indii jsou rodina a vztahy na prvním místě, takže se každý den schází a vaří a rozdávají jídlo. Tady ve Stockholmu tedy jen jednou týdně. Jednoduše nechtějí, aby lidé hladověli, chtějí se scházet, udržovat kontakty a bavit se.

Nikdy jsem nezažila něco podobného. Při vstupu do místnosti jsme si museli zakrýt vrchní část hlavy, aby nám nebyly vidět vlasy. Takže jsme na hlavě měli po celou dobu takové inidahedvábné šátky. Náš kamarád se šel pomodlit před jídlem do jedné z místností, kde se zpívali písně  a modlilo se. Lidé, převážně muži, seděli na zemi na koberci v tureckém sedě a buď se modlili nebo jen pokojně seděli a poslouchali písně.

Potom jsme šli do jídelny. Nebyly tu žádné stoly. Seděli jsme podél zdi na koberci. Každý dostal do měděného kalichu nejprve něco jako smoothie, potom jsme dostali další kalich s čistou vodou. Dali nám tácky a lžíci s ubrouskem. Několik mužů chodilo po místnosti a rozdávali jídlo- nejdříve tři druhy různých omáček, placku a nakonec rýži. Tito muži chodili po chvilkách kolem dokola a ptali se, zda nechceme přidat. Nakonec se rozdával banán. Každou neděli se vaří jiné jídlo, ale základ je stejný- rýže a placka.

 

inida2   india3

Musím říci, že to byla skvělá zkušenost. Ale indické jídlo asi nebude nic pro mě. Ne proto, že tu nebylo žádné masisko, ale protože česká kuchyně je prostě ta nej nej nejlepší! Není nad vepřo knedlo zelo nebo svíčkovou! Už teď se mi sbíhají sliny. Ale našla jsem tu českou restauraci Švejk, kde mají vážně naše opravdický pívo a český jídlo. Tam prostě musím!

Vaše nejlepší, věčně hladová a spokojená

Anetka

 

 

2 komentáře Přidejte váš

  1. Lucie Z. píše:

    S tím rozdáváním jídla je to v Dánsku stejný. Dělají to hlavně teda v kostelech, ale i v jiných „spolcích“. Je to zvláštní pro nás Čechy, co to máme spojený s těma homeless. Indickou instituci jsem tu ale bohužel ještě neobjevila, to ti hrozně závidím, já mám tohle jídlo pravě strašně ráda…

  2. anetapress píše:

    pro mě to bylo strašně zvláštní, protože jsem nikdy nic takovýho v ČR nezažila. Takže jsem se ze začátku cítila trochu jako chudáček a zadruhé jako vetřelec 😀 Ale byli hrozně milí 🙂 Ten kamarád říkal, že je to takhle v každé zemi, kde je nějaká indická komunita, ale moc se o tom neví. Vědí to fakt jen ti Indové.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s