S poctivostí nejdál dojdeš?

Kde se vzalo toto přísloví, to ví čert. Ale také Slovník současné češtiny. Má staroslovanský původ a jeho význam značí, že s poctivým jednání člověk dosáhne nejvíce. Zajímá mě, který naivka došel k takovému závěru. Protože pokud v dnešním světě  mají slova poctivost, čest a morální jednání  ještě pro někoho význam a smysl, tak moc daleko nedojde. Ti, jenž se s těmito pojmy dostali do styku jen ve školce či na prvním stupni základní školy při výuce českého jazyka, ti, jimž proletěli jedním uchem tam a druhým ven, vám zpřelámou nohy a za doprovodu povrchního úšklebku a pytlíku popcornu budou sledovat povedenou (tragi) komedii s vámi v hlavní roli.

Nedávné události v mém okolí mě donutily pozastavit se nad otázkou poctivosti, mravnosti, mravního zákona a pod. Existuje vůbec v dnešním světě (omluvte toto klišé) plném podvodů, podplácení, lží, masek, falše a chamtivosti něco jako mravní zákon, když některým lidem nestačí ani zákony právní?

Zeptala jsem se několika kamarádů na otázku, co podle nich znamená mravní zákon. Odpovědi byly vesměs stejné. „Je to naše vnitřní nastavení, které nám říká, co je dobré a co špatné. Je to zákon, který máme mít každý uvnitř sebe a řídit se podle něj tak, abychom neubližovali ostatním.“ Poté jsem se zeptala, jaký mravní zákon mají oni. „Být slušný a nikomu neublížit. Nedokázala bych někoho podvést.“ Pěkně se to poslouchá, protože je dobré vědět, že mezi sebou máte lidi, kteří jsou jednoduše hodní. Lidi, kteří ještě neztratili víru.

Odpovědi na moji další otázku mě ale mírně vyvedly z míry. Myslíte si, že s poctivostí člověk nejdál dojde? „Ne. Spíš s poctivostí rychle pojdeš. Toto je nemožné v dnešním světě.“ Ale vy dodržujete mravní zásady, nebo také ne? „Ale ano, pro klid své vlastní duše. Ale všude kolem to tak bohužel nechodí.“ Jsem zvědavá, jak dlouho to takovým lidem vydrží. Jak dlouho vydrží být ti správní a jak dlouho se na této cestě udrží. Protože mám pocit, že čím více se člověk snaží být poctivý, hodný, držet se nějakých mravním mantinelů, tím více dostává kopance a tím více si uvědomuje, slovy mé kamarádky, že s tou poctivostí člověk akorát rychleji pojde. A pak je to už jen krůček k tomu, aby i ten poctivý sympaťák nebo poctivá sympaťačka překročily tu tenkou hranici dobra a zla.

 

Zdroj obrázek.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s