Minute to Escape: Mít kapelu je jako mít vztah, akorát se třema chlapama

Členové kapely Minute to Escape jsou každý úplně jiný, ale dohromady jim to podle slov skvěle klape.  Hudba pro ně není jen zábava a koníček, ale i sen, že jednoho dne je bude hraní nejen bavit, ale i živit. Zpěvák a frontman Dave Matsu, baskytarista Petr Havlík, kytarista Arne Pavlík a bubeník Petr Schwiedernoch se dali dohromady před třemi lety v Bruntále. Říkají, že chtějí dát publiku  „minute to escape“, což není jen název kapely, ale i jejich motto.

 

Proč zrovna Minute to Escape?

Arne: Název jsme převzali z citátu kapely All Time Low. Ti řekli, že jejich  hudbou se nesnaží nabídnout nějaká řešení, ale minutu k útěku. Proto tedy Minute to Escape.

Dave: Je to kapela, která mě nakopla k tomuto žánru. Všichni jsme byli i na jejich koncertě a máme je rádi.

 

Kdy jste se vůbec dali dohromady?

Dave: Už jsou to tři roky. Náš basák Petr Havlík se mě zeptal, jestli si nechci jít zahrát na kytaru do zkušebny. Tak jsem si řekl proč ne a vzal jsem i Arneho.

Arne: Já jsem zase dovedl bubeníka Petra. Za dva měsíce jsme poskládali set deseti písniček a odehráli první koncert v Horním Benešově, který byl strašný. Byli jsme vyjukaní a nevěděli, co dělat.

 

Hádáte se někdy?

Dave: Často. My jsme každý úplně jiný a svůj, ale tolerujeme se. Petr Havlík je hodně akční a dělá dost práce ohledně reklamy a podobně. Já se starám  o tvůrčí stránku.

Arne: Basák Petr je opravdu člověk, který by to s kapelou chtěl někam dotáhnout, a  snaží se, aby nám to klapalo. Bubeník Petr je neřízená střela, která dokáže udělat bezvadnou zábavu. Je to střela, která je pozitivně naladěná.

Dave: Já bych to popsal nejlépe asi tak, že mít kapelu je něco jako mít vztah, akorát máš vztah se třema chlapama (smích).

 

mte2

Když se řekne hudba, co vás napadne jako první?

Dave: Hudba je pro mě hlavně zábava a doufám, že jednou budoucí povolání. Nedokážu si představit, jak lidé žili bez možnosti pustit si písničku.

Arne: Je to náš koníček a antidepresivum. Já bych bez hudby a kapely těžko žil.

 

Jak byste definovali vaši kapelu, styl, který hrajete?

Dave: Oficiálně  hrajeme pop-rock, ale já tomu raději říkám pop-punk.

Arne: Změnili jsme to proto, že spousta lidí ve slově punk vidí kožené boty a číro na hlavě a to my fakt nejsme.

 

Kdo píše texty a hudbu?

Arne: Dave a basák Petr mají hlavní nápady ohledně textů. Dave přinese i hlavní motiv hudby a moc si nenechává do ničeho kecat. Petr přijde s nápadem a pak se společně snažíme to dotvořit.

Dave: Já když píšu, mám rovnou  představu o tom, jak by měla vypadat basa, druhá kytara, bicí. Ale nakonec si to stejně všichni předělají podle svého, abych to neviděl (smích). Protože já jsem na svoji tvorbu trochu úchylný a nerad si do ní nechávám mluvit.

áte téma, které se ve vašich písních hodně objevuje?

Dave: Jak by řekl basák Peťa: o našich láskách minulých, současných i budoucích (smích). Já píšu většinou, když jsem naštvaný. Ale nemáme žádné konkrétní téma, o kterém píšeme.

Arne: Ve zkrácené verzi by se dalo říci, že inspiraci bereme všude možně.

 

Potkali kapelu během těch tří let nějaké změny?

Arne: Ano, hráli jsme jenom v angličtině, a teď už píšeme a hrajeme jen v češtině.

Dave: Anglické písničky, co máme, se mi líbí, ale když jsme se rozhodovali, jestli budeme pokračovat v angličtině nebo v češtině, tak zvítězila čeština.

mte

Vzpomenete si na nejlepší zážitek z koncertu?

Dave: To bylo teď na konci března, v Brně na Flédě, kde jsme zažili zatím ten nejlepší koncert. Nebyla to sice největší stage, ale nejlepší koncert kvůli publiku.

Arne: Koncert pro nás dělají lidi. Když se lidi baví, tak je to to nejlepší, co může být. A teď bylo publikum úžasné.

Dave: To je pravda. Lidi reagovali skvěle. Když jsme řekli mávejte, tak mávali. Toto se stane u nás doma v Bruntále, protože tam nás lidé znají. Ale nepamatuji si žádný koncert v Brně, který by nebyl bezvadný. Nejraději hraji tady a u nás doma v Bruntále.

Zbytek rozhovoru naleznete ZDE 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s