Závoj strachu (Samia Shariff)

dne

Dlouho jsem nedržela v ruce knihu, která by mě tak hluboce zasáhla a donutila mě přemýšlet nad štěstím, jaké mám. Říká se, že rodiče si nevybíráme. Při četbě této knihy mě napadlo, že bych měla být za svoje rodiče a zemi, v níž žiji, více vděčná. Vděčná za svobodu, s kterou se ráno probouzím a do které večer ulehám.

Již název knihy mi napovídal, že příběh bude plný  zákazů, příkazů a nesvobody. S čím jsem se ale postupně setkávala na stránkách této autobiografie mi často naháněla hrůzu. Islám mi naháněl hrůzu. Musela jsem se ptát sama sebe proč by se s člověkem mělo zacházet nedůstojně proto, že se narodil jako žena?  Proč se s ženami v muslimských zemí jedná jako s otroky?  Myšlenka, že si mladá žena před teprve necelými třinácti lety konečně vydobyla svoji svobodu, mi připadá neskutečná. A představa, že na světě existuje mnoho žen a dětí, kteří této svobody ještě nedosáhli a možná ani nedosáhnou, mi svírá žaludek.

IMG_20150205_234957

„Narodit se jako žena v muslimské rodině a navíc alžírské, určilo můj osud od prvních okamžiků života.“ Tak těmit slovy začíná dlouhý a neúprosný boj o svobodu. Žena jménem Samia vypráví o svém dětství, o dospívání a dospělosti, tedy o časech plného strachu, ponižování, bití, znásilňování.  O čase naplněném neustálým terorem a bezmocností. Při některých popisech zažitého útlaku a násilí až mrazí. V hlavě mi neustále kolovalo, jak je možné, aby rodič nenáviděl své dítě, aby jej nikdy nepohladil, neobjal. Poté jsem si říkala, jak se stane, že rodiče provdají svoji patnáctiletou dceru třicetiletému muži, z něhož se vyklube násilnický manžel a později terorista. Následoval údiv a respekt k ženě, která se dokázala vzepřít svému osudu, která bojovala o svůj život a život svých dětí. Údiv za to, že se nezbláznila a vydržela vše, čeho se na ní ostatní dopustili. Respekt za to, že se dokázala postavit svému strachu a bojovat za své milované.Někdy jsem cítila smutek z toho, že si někdo musel prožít takovou bolest a ještě větší smutek z toho, že na světě existuje mnoho takových podobných lidských osudů. Jindy jsem musela knihu na chvíli odložit a zhluboka se nadechnout. Ke konci mne zachvátila spokojenost a radost , že i v reálném světe občas vyhraje dobro nad zlem, protože stále existují nezištní a dobrosrdeční lidé.

Kniha naskytne každému příležitost nahlédnout do života muslimské ženy, jež je uzavřena do zlaté klícky,  jejichž klíč mají v rukou extrémní muslimové. Fanatici, kteří jsou schopni zajít tak daleko, jak jen to jejich víra dovoluje a kde přestává evropský rozum (a rozum každého normálního člověka) stát.  Dovedete si představit, že za vás neustále rozhodují jiní? Váš otec, manžel, bratr, strýc? Že se nemůžete obléci podle sebe natož vyjít bez doprovodu muže z domu? Po přečtení smutného životního příběhu se šťastným koncem si možná uvědomíte, že svoboda není výsadou všech, i když žijeme ve 21.století. Díky této knize mohu říci, že slovo SVOBODA pro mě nabralo úplně jiný rozměr.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s