Bodies Revealed v Brně nás v mnohém překvapil

Kosti, šlachy, svaly, srdce, plíce,…. To vše a mnohem více jsem dnes odpoledne s kamarády zkoumala v brněnské galerii Vlněna. Pokud žijete v Brně, okolí nebo si chcete udělat výlet, doporučuji navštívit expozici Bodies Revealed. Garantuji vám, že budete udiveni, co vše naše tělo dokáže, jak moc je složité a dokonalé. Čeká vás mnoho zajímavých a nečekaných věcí, které jen tak někde neuvidíte.

bodies

Nejprve jsme ve směru prohlídky obhlíželi kosti, od lebky, přes páteř až dolní končetiny. Netrpělivě jsem čekala na prvního preparovaného člověka. Asi po deseti minutách jsme se k němu dostali. Muž, Číňan. Uznávám, že mi jeho pohled nebyl zpočátku příjemný. Působil smutně, prázdně. Bylo zvláštní, ale zároveň velice zajímavé,  prohlížet si jeho tělo bez kůže, vidět každičký sval, každou šlachu. Je neuvěřitelné, kolik tenkých nitek drží naše tělo pohromadě a umožňuje nám provádět i ty nejjednodušší pohyby.

BODIES3

Věděli jste třeba, že kdybychom použili všechny naše svaly (kolem 700) v těle najednou, uzvedli bychom náklad těžký 10 tun? Dokázali bychom uzvednout autobus! A co říkáte na zjištění, že kromě 4 základních chutí, slané, sladké, hořké a kyselé, dokáže jazyk rozpoznat i pátou chuť zvanou unami, která rozezná glutamát? Jazyk je také nejsilnějším svalem v těle, dále to jsou svaly kolem páteře nebo sval hýžďový. Překvapující? Šokující? Naučné? Pro mě určitě ano.

Celá expozice se skládá z devíti částí. V každé části se můžete téměř detailně na vlastní oči seznámit s kostrou, svalstvem, dýchací, trávicí, nervovou soustavou, cévním i rozmnožovacím systémem. Exponáty jsou nejen popsané, ale na zdech si můžete přečíst další zajímavosti nebo se  v každé části podívat na krátké filmy. Před jednou z částí jsme byli dokonce nápisem upozorněni, že nemusí být příjemná a máme si rozmyslet, zda ji chceme navštívit. Jednalo se o úsek s embryi. Sice nám bylo při prohlídce nevyvinutých děťátek líto, nebylo to o nic víc lítostivější než představa, že si prohlížíme preparovaná těla někoho, kdo před několika let žil, dýchal, chodil…

BODIES2

V průběhu celé prohlídky byli v každé místnosti přítomni studenti Lékařské fakulty oblečeni do trička s nápisem medici. Lidé se na ně mohli obrátit s jakýmkoli dotazem. Velice rádi nám ukázali a vysvětlili vše, čemu jsme nerozuměli a o čem jsme chtěli vědět víc.

Heslem expozice a celého nápadu s preparací lidských těl je „Vidět znamená vědět.“ Samozřejmě se našlo mnoho kritiků, kteří s tímto nápadem nesouhlasili a dodnes nesouhlasí, ale jak nás ubezpečil velký nápis u odchodu: Se všemi těly bylo zacházeno s patřičnou úctou. Budeme tomu tedy věřit. Rozhodně jsme nebyli nemile šokovaní nebo znechuceni. Výstava je koncipována opravdu skvěle a dle mého názoru poskytne nejen laikovi, ale i budoucím lékařům skvělou příležitost prohlédnout si lidské tělo do takových podrobností. Možnost zhlédnout výstavu máte do konce listopadu. 

Doporučení: v galerii bylo celkem teplo, takže se řiďte heslem čím méně, tím lépe.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s