Pravidla moštárny

Dlouho jsem chtěla sáhnout po knížce světového spisovatele Johna Irvinga a jsem ráda, že první knížkou byla právě Pravidla moštárny. John Irving mě dostal svým stylem psaní, který bych popsala jako kombinaci jednoduchosti a chaosu. K Chaosu přirovnávám proto, že se dokázal přesunout na základě jednoho slova k úplně jinému ději a čase. A k jednoduchosti proto, že i při skákání z jednoho na druhé nebylo možné se ztratit.

Postava Homera Wellse je až neskutečná. Sirotek, chlapec vyrůstající v sirotčinci nesoucím název Saint Clouds si po mnoha letech najde to, po čem touží každý sirotek. Rodinu a přátele. I když v trochu netradičním slova smyslu.

Děj se odehrává střídavě v sirotčinci a v nově nalezeném domově Homera, v moštárně. Co se týká sirotčince, nejde jen tak o obyčejný dům, ve kterém se dostává sirotkům péče. Ředitelem je doktor Larch, který pomáhá nejen sirotkům hledat domov, ale i těhotným ženám. Ty jej hojně chodí navštěvovat- vždy přicházeji těhotné, ovšem domů se vrací buď po porodu nebo potratu. V obou případech však bez dítěte. Široko daleko je totiž Larch jediným doktorem, který dokáže i přes nelegalizované potraty v 1. pol. 19. st. nebohým rodičkám pomoci. Pomoci jim od nechtěného dítěte.

irving

Homera naučí doktor Larch (pro Homera představuje skoro vlastního otce) stejným praktikám v domnění že se jednoho dne ujme jeho místa. To ale dospělý Homer po odchodu ze sirotčince odmítá. Věří, že plod má duši a nehodlá ji při zákroku zabíjet. I když jej ke konci svého života v dopisech přemlouvá, návratu Homera se bohužel nedožije. Umírá ještě před tím, než se Homer rozhodne, na základě všech událostí, co jej postihly, přijmout roli doktora Larche.

V knize se objeví mnoho postav, ovšem každá z nich má svoje právoplatné místo. Candy coby životní lásku Homera, potkává právě v Saint Clouds, když přijíždí se svým přítelem Wallym požádat o potrat. Homer s nimi poté odjíždí, podle slov Larche je pro něj mladý pár velkou příležitostí vyhrabat se ze sirotčince a mít normální život. I po dvaceti letech se Homera neujala žádná rodina, jako kdyby bylo Saint Clouds Homerovou pravou rodinou.

Z Candy, Wallyho a Homera se stanou velcí přátelé. Rodina Wallyho poskytne Homerovi pocit bezpečí, jistoty a lásky a práci v rodinném podniku- v moštárně. I když se Homer do Candy na první pohled zamiloval, neodváží se zasahovat do jejího vztahu s Wallym. Jak by jej přeci mohl zradit? Až když Wally během dobrovolně nastoupí do druhé světové války, začne se Candy s Homerem sbližovat. Napnutý vztah plný touhy mezi nimi povolí, když je Wally dlouze pryč a předpokládá se, že při sestřelení letadla zemřel.

Zatímco Waly bojuje ve válce, Candy s Homerem otěhotní. Na svět v Saint Clouds přivede v utajení chlapečka Angela, kterého při návratu domů představí jako adoptivního syna Homera. Lásce Homerovi a Candy však není přáno. I když Candy Homera miluje, přeci jen se vdá za Wallyho, který se vrátil z války nejen na vozíčku, ale i neplodný.

A tak v jendom domě žije Wally, Angel, Candy i Homer, kteří musejí svoji lásku skrývat. Až když je Angel dospělý, odhodlá se Homer říci pravdu. Stejně tak poví Candy vše Wallymu. Kdo by čekal křik, pláč, rozvod či vraždu, mýlil by se. Tak dlouhé přátelství plné lásky, obětavosti, dobrosrdečnosti a něhy by nedokázalo zničit nic.

Po smrti doktora Larche a odhalení  pravdy se Homer navrací do Saint Clouds coby ředitel a doktor. Coby doktor, kterým nikdy nechtěl být. Coby potratář. A proč se kniha vůbec jmenuje pravidla moštárny? Přečtěte si knihu, opravdu mohu jen DOPORUČIT!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s