Omišská riviéra v Chorvatsku má něco do sebe

Dovolená u moře patřila ke každoroční rodinné tradici již od mých šesti let. Poprvé jsem byla s rodinou v Itálii a i když jsem byla malá, dokonale si vybavuji dům, ve kterém jsme bydleli. Před pěti lety jsem byla poprvé v Chorvatsku a také na dlouho dobu naposledy u moře. Letos jsem se vydala s kamarádkou na Omišskou riviéru a musím říct, že i když mi tu chyběly písečné pláže Itálie, Chorvatsko má něco do sebe.

027

Šumění moře, západy slunce na balkoně se sklenkou vína nebo večerní procházka po promenádě do Omiše. To vše mi bude chybět. A také krásní čisté moře. Oblast Nemira, kde jsme byly ubytované, spadá pod město Omiš, necelých 4 kilometrů vzdáleného od městečka, do kterého jme chodily po promenádě. Ta ale z veliké části připomínala obyčejnou úzkou silnici, na které jsme každých 30 sekund musely vyhýbat autům. Přežily jsme a to je hlavní.

036

Omiš se nachází asi na půli cesty mezi Splitem a Makarskou, zhruba 25 km na každou stranu. Dle mého názoru se jedná o pěkné malé městečko, které vás přivítá pláž lemovaná přístavy plnými lodí všech tvarů, velikostí i stáří. Řekla bych, že vlastnit loď je tam něco podobného jako u nás vlastnit kolo. Hlavní ulice překypovala z obou stran malými stánky se vším možným, od laciných suvenýrů za 3 kuny až po krásné šperky z bílého kamene. Postranní úzké a provoněné uličky plné turistů, především Čechů nebo Slováků, mi připomněly Itálii. Po té jsme si občas zasteskla, především na pláži, když jsme si zapomněla boty do vody a malé kamínky mi brousily chodidla.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale i v Chorvatsku jsou písečné pláže. A dokonce přímo v Omiši, konkrétně v části Punta. Pláže je asi 1 km dlouhá obklopená kavárnami i restauracemi. Musím ale přiznat, že styl takovéto pláže se nedá rozhodně srovnat s tou pravou písčitou. Spíše jsem si připadala jak na velkém pískovišti.

251

Do Chorvatska se ale nejezdí kvůli pláži, ale čistému moři. Když jsme chodily do města, pohled na krásné světle modré průzračné moře přecházející postupně do tmavší a temnější barvy v nás evokovalo pláže Malty či řeckého Zakynthosu. Na pláži, kde jsme trávily celý čas my, byly větší i menší oblázky s pozvolným vstupem do moře, což je určitě skvělé pro malé děti. A je pravda, že rodin tu bylo opravdu hodně. Více než mladých lidí. Budete to možná tím, že i když je Omiš pěkné město, moc to v něm nežije. Příště bych se asi více zaměřila na hledání oblasti s větším nočním životem.

Kdybychom měly více času, peněz a možná i odvahy, rozhodně bychom vyzkoušely rafting na řece Cetině, která je dlouhá více než 100 km a line se v nádherném kaňonu. Právě kaňon je skvělé místo nejen pro raft, ale i kayaking nebo canyoning. Na stěnách poblíž kaňonu jsme viděly i horolezce, takže bych řekla, že si zde každý najde to své.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jediné, co nás zde zklamalo, byl přístup paní domácí v penzionu. Měly jsme zaplacený pokoj s balkonem a výhledem na moře, jenže paní domácí pro nás připravila místnost velikosti 3 krát 3 metry s výhledem na schodiště. Když jsme jí oznámily, že zde rozhodně nebudeme, ani za tak „velikou a štědrou“ kompenzaci v podobě obědů zadarmo, cítila se býti dotčená. Nakonec se ale vše vyřešilo a my si každý večer užívaly nádherného klišovitého západu slunce na balkoně. Tímto chci jen říci, že byste se nikdy neměli spokojit s ničím menším, než s tím, co jste si zaplatili. Vždy trvejte na svém, vyplatí se to.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s