Skončil 49. ročník karlovarského festivalu, přípravy na jubilejní začínají již nyní

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, který letos slavil 49 let své existence, včera skončil. Během jeho konání se celkově odvysílalo přes 200 filmů z celého světa. Ty nejlepší snímky se mohou pyšnit Křišťálovým glóbem. Ty udělovala porota v několika soutěžních kategoriích.

Kukuřičný ostrov. To je hlavní vítěz 49. ročníku karlovarského filmového festivalu. Ve velkém sále hotelu Thermal si cenu převzal gruzínský režisér George Ovašvili. Nejenže se může režisér pyšnit vysoce uznávaným ohodnocením, ale také šekem na 25 000 dolarů, což  je v přepočtu zhruba 1 milion korun.“Byla jsem se na natáčení podívat, byl tam částečně i český štáb včetně kostýmní výtvarnice a týmu speciálních efektů. Také obrazová postprodukce probíhala v Čechách,“ řekla Karla Stojáková, vedoucí produkce firmy Axman Production, která se podílela na produkci vítězného filmu.

Zvláštní cenu poroty a 15 000 dolarů získal maďarský filmař György Pálfi za film Volný pád. Na pódium vystoupil Pálfi celkem dvakrát, a to když si přišel i pro cenu za nejlepší režii. Soutěž na Východ od Západu vyhrál ruský film Nápravná třída, cenu za nejlepší dokumentární film nad 60 minut převzala režisérka Teodora Ana Mihaiová za Čekání na srpen. 

MFF KV.

Diváckou cenu deníku Právo s odnesl Magický has rebelky režisérky Olg Sommerové. Česká televize zakoupila do vysílání německý snímek Někde jinde, který získal Cenu fóra nezávislých.

Mezi vítězi nebyli pouze režiséři, ale také herci. Elle Fanningovou ocenila porota za americký film Až na dno, v belgicko-kanadském snímku Jsem tvůj zazářil podle mezinárodní poroty Nahuele Pérez (viz foto). Český herec, scénárista, humorista, dramatik a textař převzal Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii. Za přínos té světové byli oceněni američtí herci Mel Gibson a William Friedkin.

Nahuel Pérez-MFF KV

I když se českým filmům na karlovarském festivalu příliš nedařilo, neznamená to, že se cena neobjevila jinde. V ruském Vologdě získal Jiří Mádl cenu za režijní debut Pojedeme k moři. Na přehlídce debutujících filmařů Voices  byl oceněn filmovým studiem Maxima Gorkého za nejlepší rodinný film. Navíc získal ve Varech cenu za herecký výkon ve snímku Děti noci.

Letošní festival sice skončil, organizátoři se ale již nyní připravují na ten jubilejní, který bude spojený  se 120. výročím první filmové projekce bratří Lumiérů. „Mnoho lidí si myslí, že film se točí tak dlouho, jak se promítá, což není pravda. Stejné je to s festivalem, který trvá devět dní a připravuje se celý rok. Takže nás čeká 12 měsíců práce, aby byl dobrý a bylo na něm vidět, že je jubilejní,“ zdůraznil ředitel festivalu Jiří Bartoška.

49. karlovarský festival v číslech:

-uvedeno bylo 245 filmů

-promítalo se ve dvanácti kinosálech

-celkem se prodalo 130 000 vstupenek, což je o tři tisíce více než loni

-ve stanovém městečku přespalo zhruba 4 500 návštěvníků

-festival přilákal 825 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, festivalových dramaturgů a zástupců filmových institucí (Z toho 433 bylo zahraničních)

(ad, čtk)

Zdroje. obr.č.1, obr.č.2

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s