Karlovarští návštěvníci se fotili s Melem Gibsonem

Při zahajovacím ceremoniálu 49. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech, který  včera v hotelu Thermal moderoval Marek Eben, si  Mel Gibson převzal od ředitele festivalu  Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus. Americký herec, producent a režisér jej získal za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. „Ještě včera jsem byl 15 tisíc kilometrů odtud, navíc mě cestou na letiště chytly zuby, takže jsem ve tři ráno skončil na ambulanci. Ale nikdy bych si festival nenechal ujít,“ řekl Mel Gibson při předání. Svoji řeč zakončil českým slůvkem „díky“.

Karl.festival

Herec přiletěl až z Nového Mexika, kde natáčí film Blood Father. Před půlnocí ještě v karlovarském Letním kině uvedl akční film Šílený Max, který ho koncem 70. let proslavil. Pod širým nebem rozdal v noci na dnešek mnoho autogramů, s nadšenými návštěvníky se dokonce i fotil. A nejen to. Celou atmosféru natáčel i na svůj mobilní telefon.

mel gibson

Od 4.7. do 12. 7. je k promítání přichystáno více než 200 filmů. Dnes se budou moci diváci těšit na  Apocalypto, Texaský masakr motorovou pilou, Padající hvězdu a další. Světovou premiéru má dnes restaurovaný a digitalizovaný oskarový film Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela. „Tato práce byla čistá radost,“ uvedl kameraman Jaromír Šofr, člen odborné komise dohlížející na digitální obnovu filmu.

Festival stojí po boku dalších prestižních festivalů, jako jsou MFF v Cannes, Tokiu, Benátkách či Berlíně. Se svými 30 miliony korun nepřispívá na festival pouze stát, ale osm milionů poskytují Karlovy Vary i  kraj, který věnuje miliony tři.

Něco málo o historii festivalu

Filmový festival v Karlových Varech se koná po 49. Jeho počátky sahají do roku 1946. Tehdy se ale konal v Mariánských lázních, avšak hned o rok později se přesunul do Varů. 1. hlavní cenu za nejlepší film, tedy Křišťálový globus, si v roce 1948 odnesl polský snímek Osvětim režisérky Wandy Jakubowske. Od roku 1994 vzali otěže festivalu do rukou Jiří Bartoška a Eva Zaoralová. Díky nim si festival vydobyl opět svoji slávu, kterou ztratil nejen budovatelským záměrem, inflací cen, ale i jeho nepravidelným konáním právě až do roku 1994. Od té doby se koná již každý rok.

O tom, že je festival  nejen největším filmovým festivalem v České republice, ale především nejprestižnějším ve střední a východní Evropě, svědčí jména jako Miloš Forman, Elijah Wood, Salma Hayek, Jude Law, Robert De Niro, Michael Douglas, Sharon Stone, Morgan Freeman, John Travolta, Renné Zelweger, Antonio Banderas, Danny De Vito. Ti všichni navštívili festival v průběhu jeho konání v posledních třiadvaceti letech.

(čtk, ad)

zdroje: zde, fotografie: zde

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s