Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Kniha od spisovatele Jonasson Jonas Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel patřila v uplynulých týdnech k nejprodávanější beletrii a poměrně dlouze se držela na prvním místě. Ze zlaté medailové pozice ji sestřelila Analfabetka, která uměla počítat. A světe div se, autorem není nikdo jiný než Jonas.

To mě donutilo dozvědět se o autorovi něco více než to, že se jedná o švédského spisovatele a novináře. Nebudeme se zabývat otravnými detail typu, že se narodil v roce 1961 v jižním Švédsku nebo že byl producentem švédské televize TV4. Více mě zajímalo jaké byla jeho inspirace pro napsání tak,dle mého názoru, skvělého příběhu. Pojďme rozebrat knihu pěkně od začátku.

Stoletý stařík...             Stoletého staříka napsal v roce 2009, jednalo se o jeho prvotinu, jenž sklidila obrovský úspěch. Pomyslnou „trofej“ nejprodávanější kniha Švédska by si Jonas odnesl v letech 2010 a 2011. K tomu připočteme překlad do více než 40 jazyků a je hned jasné, že úspěch se dostavily i v jiných zemích. Na Bibli Stařík samozřejmě nemá (překlad do více než 600 jazyků), ale i tak dobré skóre, nemyslíte?

Nevím, kolik znáte švédských spisovatelů, ale já se bez mučení přiznám, že až do nedávna jsem znala přesně 0.  Nevím čím to je (že by nepříliš kvalitními spisovateli ve Švédsku?) Z počtu 0 pro mě známých švédských spisovatelů a stejného počtu novinářů se vyklubalo číslo 1. A s jedničkou budeme ještě pokračovat. Prvenství si Stařík vydobyl i ve švédské kinematografii. Ještě nikdy zde nebyl natočený film s tak vysokým rozpočtem.

Kniha mě uchvátila. Při čtení ve vlaku nebo na chodbách školy jsem často zapomínala, že nejsem sama a proto mi nepřísluší se nahlas smát s hlavou zabořenou v knize (i když elektronické). I když mě občas pasáže z minulosti Alana Karlssona trochu nudily, času jsem se opravdu dobře bavila nad komickými výstupy hlavního hrdiny, který se dokázal dostat z jakékoli šlamastiky. V některých ohledech mi dosti připomínal postavu Švejka. Kdo knihu četl, jistě se mnou bude souhlasit.

Dobře, přiznám se. S postavou Švejka jsem si Alana více propojila až když jsem se dozvěděla, že Jaroslav Hašek patří mezi Jonasonovi nejoblíbenější autory, stejně jako náš Milan Kundera.

Na film, který měl u nás premiéru 15. května, jsem se opravdu těšila. S odstupem času musím ale říci, že kniha je mnohem, mnohem lepší. I když jsem se i v kině smála na celé kolo, stále jsem cítila, že tam něco chybí. A to něco je autorův úžasný styl vyprávění, který vás vtáhne do děje od první věty. Takže jedno velké ano, kniha rozhodně stojí za přečtení. Já se nyní vrhám na Analfabetku…

Zdroje: zde (obr.)

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s