Návštěvníky Punkevních jeskyní čekají velké změny

Moravský kras –V Punkevních jeskyních začala letos v červnu dlouze plánovaná přestavba vstupní haly a okolí. O přestavbě se hovoří již deset let, ale až nyní to vypadá, že se bude opravdu něco dít. O dlouhé cestě od spekulací až ke konečnému verdiktu, změnách či problémem se stavbou hovoří vedoucí Punkevních jeskyní v Moravském krasu Hynek Pavelka.

Provozní budova Punkevních jeskyní letos oslavila 68 let. Není tedy divu, že se bude bourat a stavět nová. Jak to všechno ale začalo?

Vtupní hala je již od roku 1947 téměř beze změny. Proběhly nějaké rekonstrukce, ale nikdy ne tak zásadní, jako bude ta letošní. Důvodem je fakt, že hala nevyhovuje požadavkům cestovního ruchu, hygienickým a ani požadavkům k zajištění bezpečnosti návštěvníků a pracovníků. Budova stojí navíc pod 80 metů vysokou skalní stěnou, ze které čas od času odpadávají kameny. Samozřejmě jsme okolí zajistili záchytnými sítěmi a každý rok chodíme na kontroly. To vše ale narušuje ojedinělý výskyt vegetace skalních stěn a život hnízdícího ptactva v puklinách stěny. Z těchto důvodů Správa chráněnné krajinné oblasti Moravského krasu (SCHKO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyhlásili v roce 2004 veřejnou architektonickou soutěž.

Jak probíhalo výběrové řízení na stavbu?

Výběrové řízení bylo vypsáno v loňském roce. Ovšem jedna z firem se odvolala a musel rohodovat ÚOHS. Odvolání bylo nakonec zamítnuto, došlo tím ale k další časové ztrátě.Realizaci stavby bude na základě výše zmíněného výběrového řízení provádět firma Stavos Brno.

Kolik peněz bude celá rekonstrukce stát?

Loni se nám naskytla příležitost čerpat dotace z Operačního programu MŽP s názvem „Obnova návštěvnické infrastruktury“. Dostali jsme tedy možnost celou akci zahájit. Cena celé budovy včetně bouracích prací, přípojek a venkovních úprav se odhaduje na 49 milionů korun. Částka ale nemusí být konečná.

Rekonstrukce bude probíhat asi rok, viďte? Budou moci návštěvníci chodit do Punkevních jeskyní i během oprav?

Ano, vše by se mělo stihnout do léta následujícíh roku. Bourání i stavba se uskuteční za provozu. Ten bude ale samozřejmě do určité míry omezen. Na mysli mám třeba to, že nebudeme moci provádět více návštěvníků, takže zrušímě takzvané mezivstupy. Není také vyloučeno, že k dalším omezením budeme muset během stavby přistoupit.

Na co nového se budou moci návštěvníci těšit?

Střecha budovy bude například pokrytá vegetací a je navržena tak, aby odolala pádu kamene z okolních stěn. Součástí projektu není přestavba haly, ale i nové řešení přístupu k přístavišti s lodmi. Odstaní se staré veřejné toalety. Důležitým prvkem návrhu je také nové řešení vytápění budovy pomocí tepelných čerpadel a odkanalizování budovy do čističky odpadních vod budované u Skalního mlýna. Naším záměrem je nově uspořádat a zjednodušit pohyb návštěvníků, vybudovat novou vstupní budovu a upravit okolí budovy tak, aby co nejlépe splynula s divokou krásou okolní přírody.

Plánujete po dokončení nějaké slavnostní otevření? 

Plánování je zatím předčasné. Ale myslím, že ke slavnostnímu otevření dojde a nejsou vyloučeny ani speciální vstupy.

Stará budova Punkevních jeskyní:

PJ

Nová budova, která by měla bát dokončena v červnu roku 2015

PJ2

Zdoje: 1.obr. zde, 2. obr. zde

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s