1.7. alias Osm let od prvního registrovaného partnerství u nás

K datu 1. července se pojí spoustu historických událostí, které jistě stojí za zmínku- roku 1916 se rozpoutala bitva na Sommně, roku 2013 se Chorvatsko stalo členem EU. Před osmi lety se v České republice uzavřelo první registrované partnerství (RP), což homosexualitu o trochu více zařadilo do běžného života.

Jen několik málo století nazpět se na homosexualitu lidé dívali jako na nemoc, psychickou poruchu, kterou je potřeba vyléčit. Ve středověku byla homosexualita trestným činem, teprve osvícenství a francouzská revoluce přinesly jiný pohled na soužití párů stejného pohlaví. Ve Velké Británii byl styk se stejným pohlavím chápán jako hřích vůči přírodě a byl trestán smrtí až do roku 1861, kdy se trest zmírnil na  desetileté odnětí svobody  či doživotí. V České republice se trestnost homosexuálních styků zrušila až roku 1961. To ale neznamenalo, že se změnil i pohled veřejnosti, homosexuálové byli dále diskriminováni- nemohlo například docházet k homosexuálním projevům mimo soukromí. Velký podíl na dekriminalizaci homosexuálních styků měli sexuologové Kurt Freund a Karla Nedomy.

ruceTrvalo dlouhých 45 let od dekriminalizaci homosexuality v ČR, než si homosexuálové vydobyli svoje právo na registrované partnerství a bojovat budou muset dále. Pokud se chtějí cítit jako rovnocenní a plnohodnotní lidé, je před nimi další obtížný krok- adopce.

Podle výzkumu, který od roku 1993 každých pět let provádí Sexuologický ústav 1. lékařské fakulty University Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vyplývá, že je česká veřejnost k homosexualitě otevřenější a liberálnější, než tomu bylo dříve. I tak ale nadále panuje mezi některými silná homofobie.

Proces přijetí zákonu o registrovaném partnerství nebyl jednoduchou záležitostí. Počátky sahají již do roku 1992 a jsou spjaty se Sdružením organizací homosexuálních občanů (SOHO), kteří jej začali sestavovat. Poté, co byl zákon až ke konci roku 2005 schválen poslaneckou sněmovnou a začátkem roku 2006 i senátem, narazil na odpor u samotného tehdejšího prezidenta Václava Klause, který jej vetoval. 15. 3.2006 přehlasovala poslanecká sněmovna prezidenta 101 hlasy a zákon byl schválen.

První RP u nás bylo uzavřeno právě 1.7.2006. Mezi nejsledovanější ale patří zřejmě svazek Pavla Vítka a Janise Sidovského na Karlštejně o dva dny později. Velice zjednodušeno se dá říci, že v RP mají partneři velice podobná práva jako manželé. Ovšem na druhou stranu není RP mezi homosexuály vnímáno jako  odraz plnohodnotnosti, kterou mají heterosexuálové. Důkazem je diskuze pod jedním článkem k RP. Uživatel s přezdívkou gay70 upozorňuje na nerovnost mezi homosexuálním a heterosexuálním svazkem: „…nemáš taková práva jako v manželství. V manželství máš absolutní právo na vše. V partnerství se musíš podívat co ti zákon dovoluje.“ (nakluky.cz) Reaguje zřejmě na fakt, že  v RP nemohou mít například partneři stejné příjmení, není povolena adopce či pozůstalý partner nemá nárok na vdovský důchod.

Novinky.cz před dvěma lety uvedly, že po šesti letech od uzákonění RP je v ČR již 1390 registrovaných párů, z toho 963 tvořili gayové a 427 lesbičky. Není však jasné, jestli jsou muži ohledně procesu coming out a RP otevřenější než ženy nebo je u nás gayů více než leseb.

zdroj obrázku: zde

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s